A környezetvédelem nem csak hatalmas beruházásokban, nagy terjedelmű folyamatokban valósítható meg. Már azzal is a mikrokörnyezetünket védjük, ha nem dobáljuk el a kiürült PET-palackokat, hanem elbandukolunk vele a legközelebbi szemetesig.
Vagy ha összeállunk egy csapatba, és közösen megtisztítunk egy-egy területet azoktól a hulladékoktól, melyeket nálunk kevésbé környezettudatos embertársaink "felejtettek" itt-ott.
Ausztráliából hallottam először az évente megrendezett River Clean Up Day-ről, azaz Folyó takarító napról, amikor egy csapat lelkes ember vízre száll, és egy-egy folyószakaszon végigevezve, a vízen úszó összes szemetet, jobbára üdítőitalos palackokat, kihalász, bezsákol, és a megfelelő helyre - azaz hulladékgyűjtő konténerekbe – továbbít.
Az interneten rákeresve aztán láttam, hogy az Egyesült Államok számos államában, de Brazíliában és Dél-Afrikában is vannak lelkes emberek és szervezetek, akik évente egyszer nekivágnak, és megtisztogatják egy-egy tó vagy folyó partjait és vízfelületét.
Persze nem csak az év egy adott napján, szervezett keretek között tehetjük meg ezt. Bátyám, aki Ausztráliából hazalátogatva egyik nyáron részt vett a kenutúránkon, egész nap ide-odacikázott a kenujával a Tiszán, és estére két nagy szüretelőzsákot teleszedett palackokkal. Ráadásul az első óra végére már beindult a nemes versengés is, ki tud több palackot kihalászni a vízből. Hiába a jó ötlet ragadós, és a versenyszellem sem kutya!
River Clean Up Day Ausztráliában...
...és a Tiszán